Kunigas horoskopus lygina su anekdotais

Smalsaudami, kas jų laukia ateityje, žmonės dažnai atsakymų ieško horoskopuose. Metų sandūroje susidomėjimas astrologija pasiekia apogėjų, tačiau bažnyčia įspėja, kad tikėjimas astrologų pranašystėmis yra nuodėmė.
Klaipėdoje dirbantys astrologai pastebi, kad prieš žiemos šventes ir po jų gerokai daugiau žmonių užsisako asmeninius horoskopus sau ir artimiesiems. Tuo tarpu Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčios kunigas Vilius Viktoravičius atkreipia dėmesį, kad tikėjimas astrologų pranašystėmis gali labiau pakenkti žmogui negu padėti.
Dirba trys astrologės
Šiomis dienomis astrologai neatsigina nuo klientų, norinčių sužinoti, kas jų laukia Naujaisiais metais. Kadangi susidomėjimas astrologija yra didžiulis, nuo 100 iki 300 litų kainuojančio asmeninio horoskopo klaipėdiečiams tenka palaukti.
Oficialiai uostamiestyje astrologėmis dirba tik trys moterys. Jos turi skirtingą patirties bagažą, todėl jų sudaromų horoskopų kainos ir trukmė, kiek laiko reikia laukti prognozės, skiriasi.
Palaukti horoskopo tenka nuo kelių dienų iki kelių savaičių.
Domisi emigrantai
Į astrologes kreipiasi ne tik klaipėdiečiai, bet ir trumpam į Lietuvą sugrįžę užsienyje gyvenantys žmonės.
Grįžę atšvęsti Kalėdų, jie nepraleidžia progos iš astrologo lūpų sužinoti, ko reikėtų tikėtis ir saugotis kitąmet. Nemažai klaipėdiečių Kalėdų proga užsakė ir patys išsiuntė asmeninius horoskopus užsienyje gyvenantiems artimiesiems ir giminaičiams.
Kai kurie emigrantai, norėdami sužinoti, kokie pokyčiai jų laukia ateinančiais metais, apsilankė pas astrologes patys ir, palikę užmokestį, laukia, kol metų prognozės pasieks juos paštu.
Paklausa auga
Klaipėdoje oficialiai dirbančios astrologės – Violeta Liaugminienė, Rita Vainauskienė ir Sigita Benetienė dienraščiui „Klaipėda“ sakė, kad asmeninių horoskopų paklausa pastaruoju metu gerokai padidėjo.
Asmeninis horoskopas sudaromas kiekvienam žmogui pagal jo gimimo datą ir vietą. Pasak astrologių, tiksliam horoskopui sudaryti reikalinga labai tiksli gimimo data. Reikia žinoti ne tik gimimo dieną, bet ir laiką – valandų bei minučių tikslumu.
Klaipėdiečius konsultuojančios astrologės tikina, kad tik išanalizavus asmeninį horoskopą galima pateikti žmogui konkrečių ir naudingų patarimų.
Lygina su anekdotais
Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčios kunigas V.Viktoravičius sakė, kad retkarčiais paskaito horoskopus vien tam, kad įvertintų, kaip šiais tekstais yra formuojamas bei programuojamas žmonių gyvenimas.
„Galima skaityti bet kokią literatūrą. Klausimas yra, ar tikiu tuo, ką skaitau. Jei skaitysi tą horoskopą kaip anekdotą – nieko tokio. Tačiau, jei žmogus skaito horoskopą ir tiki, kad tai, kas parašyta, išsipildys, iš religinio taško žiūrint, jis daro nuodėmę“, – teigė dienraščiui kunigas.
V.Viktoravičius atkreipė dėmesį, kad astrologija tarsi pasako, kad visą gyvenimą nusprendžia ne žmogus, o žvaigždės. Neva žmogui tereikia nulenkus galvą priimti kažkieno sprendimus.
Ieško lengvų atsakymų
Pasak V.Viktoravičiaus, horoskopas nori nenori formuoja žmogų ir kreipia jį. Tikėdamas astrologija, žmogus nebegirdi, ką Dievas kasdien jam nori pasakyti, bet ieško kito tikėjimo ir kreipia savo žvilgsnį ten, iš kur tikisi lengvo atsakymo.
„Krikščionių Dievas žmogui leidžia pačiam spręsti, pačiam keisti ir keistis, pačiam formuoti savo ateitį. Šventajame Rašte ne kartą yra minima, kad Dievas žmogui duoda kelius ir jis pats turi rinktis, kuriuo keliu eiti. Žmogus turi laisvę rinktis, kuriuo keliu eiti, kaip elgtis, ir žino, ko tikėtis“, – priminė V.Viktoravičius.
Kunigo manymu, horoskope žmonės ieško aiškaus nesudėtingo kelio – bus taip ir taip. Tuomet žmogus tarsi duoda sau leidimą nebemąstyti, negirdėti ir nieko nedaryti.
Vienas horoskopas visiems
V.Viktoravičius šmaikštaudamas lygino Dievo mokymą su horoskopu visiems žmonėms.
„Gal ir negerai pasakysiu, bet Dievo mokymą, Dešimtį Dievo įsakymų, galima būtų palyginti su Dievo visai žmonijai parašytu horoskopu, kaip reikia gyventi. Tačiau žmogus turi laisvę rinktis, nuo žmogaus priklauso, kaip jis, kaip asmenybė, gyvens. Reikia ieškoti savo kelio, o ne leisti, kad jį tau pasakytų kitas“, – teigė kunigas.
V.Viktoravičius sutiko, kad, domėdamiesi horoskopais, žmonės patenkina savo prigimtinį smalsumą, tačiau priminė, kad smalsaujant reikėtų pagalvoti ir apie tai, ar tai, ką skaitai, yra tiesa.
„Jei žmogus nori sužinoti tiesą, aš netikiu, kad astrologija gali ją pasakyti. Dievas kalba visiems, jo veikimas akivaizdus, nesvarbu, ar tu Avinas, Jautis, ar Liūtas. Pirmasis Dievo įsakymas yra – „Neturėk kitų dievų, tik mane vieną“. Jei horoskopai būtų tokie teisingi, tuomet pasaulyje neįvyktų tiek tragedijų, jos būtų išpranašautos ir būtų pasistengta jų išvengti“, – tikino V.Viktoravičius.
Pranašystės nužudo
Kunigas V.Viktoravičius dienraščio skaitytojams papasakojo ir vieną savo vaikystės istoriją, išgirstą iš senelio. Jo manymu, paprastas atsitikimas aiškiau nei sudėtingi išvedžiojimai gali parodyti pranašysčių pragaištingumą.
Luokėje, miestelyje Telšių rajone, bažnyčios šventoriuje, yra išlikęs vienas senas XVIII-XIX amžiaus paminklas, vaizduojantis žmogų, kurį yra apsivijusi gyvatė. Kai V.Viktoravičius buvo vaikas, jo senelis papasakojo seną istoriją apie paminklo atsiradimą.
Bažnyčios šventoriuje yra palaidotas ne kunigas, bet turtingas dvarininkas, rėmęs bažnyčią.
Vienas žynys šiam geradariui išpranašavo, kad jis mirs nuo gyvatės įkandimo. Nors pranašyste žmogus suabejojo – per visą gyvenimą tose apylinkėse jis nebuvo matęs nė vienos gyvatės, ėmė domėtis viskuo, kas buvo susiję su gyvatėmis. Jis rinko informaciją apie gyvačių įkandimus, tuo metu įmanomus priešnuodžius, rinko gyvačių piešinius.
Galiausiai ant savo stalo jis ėmė piešti gyvatę. Mėgino atkartoti matytus piešinius, įsivaizduoti, kaip atrodytų jam įgelti galinti gyvatė. Norėdamas, kad gyvatė atrodytų realistiškesnė, piešiniui ėmė naudoti spalvas. Į stalą betrindamas vieną spalvą, žmogus sau į pirštą įtrynė rakštį. Nuo rakšties prasidėjo kraujo užkrėtimas ir žmogus netrukus mirė.
Išleido kalendorių
Žinomiausia uostamiesčio astrologė Violeta Liaugminienė pernai pirmą kartą išleido 2006-ųjų metų astrologinį kalendorių.
Pasak jos, tokį kalendorių galėtų sudaryti bet kuris į astrologijos mokslus įsigilinęs žmogus. Pati V.Liaugminienė kasmet organizuoja kursus žmonėms, besidomintiems astrologija. Dvi jos mokinės dabar ir pačios sudaro asmeninius horoskopus klaipėdiečiams, o kiti įgytas žinias naudoja sau ar draugams.
Pasak V.Liaugminienės, profesionalus astrologas žmogui pataria į asmeninį horoskopą nežiūrėti fatališkai, nekritiškai. Jos nuomone, žmonės supranta, kad patys yra savo likimo šeimininkai, o iš horoskopo tikisi ne aiškių atsakymų, o patarimų, kuris laikas gali būti palankus ar nepalankus įvairiems sprendimams priimti.
„Išsakydama astrologines prognozes labai stengiuosi neprogramuoti žmonių. Pasakyti žmogui aiškų gyvenimo receptą neįmanoma. Astrologija leidžia tik numatyti kai kurias tendencijas, o kaip tomis dienomis elgtis, žmogus sprendžia pats“, – dienraščiui sakė V.Liaugminienė.
Ji patikino, kad pati savo klientams pataria neskaityti dienos, savaitės ar metų horoskopo, skirto kuriam nors zodiako ženklui. Pasak V.Liaugminienės, tokios prognozės yra pernelyg bendros, aiškesnių rekomendacijų kasdienybei gali duoti tik tikslus ir teisingai interpretuotas asmeninis horoskopas.

Prognozuoja ir ekonomistai

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) kasmet atlieka Lietuvos ekonomikos tyrimą, kuriame prognozuojamos ir metų ekonomikos tendencijos.
Kaip dienraščiui „Klaipėda“ teigė LLRI ekspertė Monika Kačinskienė, ekonomikos augimas šiemet ims lėtėti, tačiau stipriausią ekonominės situacijos gerėjimą šiemet pajus ne įmonės, o šalies gyventojai. Šiemet augs darbo užmokestis ir namų ūkių pajamos, didės gyventojų taupymas ir investicijos, toliau sparčiai mažės nedarbas.
Pasak M.Kačinskienės, LLRI tyrimas remiasi rinkos dalyvių prognozėmis, kurios yra grindžiamos racionalių lūkesčių teorija. Būtent rinkos dalyvių lūkesčiai nulemia jų veiksmus, kartu ir visos ekonomikos plėtros kryptis. Tyrime dalyvavo 48 ekspertai.
Rinkos dalyvių nuomone, šiemet šalyje beveik dešimtadaliu didės vidutinis darbo užmokestis – iki 1273 litų per mėnesį. Lūkesčius dėl darbo užmokesčio augimo stiprina mažėjantis nedarbas ir stiprėjanti konkurencija dėl darbo jėgos, didėjantis įmonių efektyvumas ir pelningumas. Tikimasi, kad augs vidutinės namų ūkio pajamos – nuo 2106 litų per mėnesį iki 2252 litų. Tyrimas rodo, kad vartojimo prekių ir paslaugų kainos šiemet taip pat augs sparčiau nei per ankstesnius kelerius metus.
M.Kačinskienės teigimu, būtų klaidinga vienareikšmiškai džiaugtis statistiniais rodikliais, nes bene pagrindinės nedarbo mažėjimo priežastys yra pesimistinės: mažėjantis nedarbo rodiklis reiškia ne tik augantį užimtumą, bet ir intensyvią emigraciją, struktūrinį nedarbą, bedarbių nenorą dirbti ir Lietuvos valdininkų ir profsąjungų nenorą įsileisti užsienio darbininkus.
2006 m. sausio 3 d Klaipėda